Prezentacja monografii „Ukraina po Rewolucji Godności”

Prezentacja monografii „Ukraina po Rewolucji Godności”

Dom Ukraiński w Warszawie (ul. Zamenhofa 1)
23 lutego, godz. 18.00

Serdecznie zapraszamy na prezentację oraz dyskusję z autorami i redaktorami świeżo wydanej polsko-ukraińskiej monografii „Ukraina po Rewolucji Godności. Prawa człowieka – tożsamość narodowa” Tomaszem Lachowskim i Witalijem Mazurenką.

Dynamika zdarzeń, obserwowanych na Ukrainie od późnego listopada 2013 r., kiedy w odpowiedzi na decyzję Wiktora Janukowycza o porzuceniu drogi integracji europejskiej państwa ukraińskiego wybuchł masowy obywatelski protest, wkrótce przerodzony w Rewolucję Godności, zapoczątkowała nowy etap we współczesnej historii Ukrainy. Europejskie aspiracje Ukraińców zostały szybko i brutalnie skonfrontowane z agresywną polityką Federacji Rosyjskiej – nielegalną aneksją Półwyspu Krymskiego i rozpoczęciem konfliktu zbrojnego na Donbasie. To właśnie w warunkach niewypowiedzianej wojny, Kijów od prawie czterech lat próbuje demokratyzować i reformować Ukrainę, co siłą rzeczy nie może być zadaniem łatwym.

Podczas spotkania z autorami monografii porozmawiamy o współczesnej Ukrainie: o polityce rozliczeń po Majdanie oraz o ochronie praw człowieka; o wojnie na wschodzie i dzisiejszych próbach reintegracji Donbasu; o korupcji i reformie sądownictwa. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych!

Dr Tomasz Lachowski – doktor nauk prawnych, dziennikarz, redaktor naczelny magazynu i portalu „Obserwator Międzynarodowy”; adiunkt w Katedrze Prawa Międzynarodowego i Stosunków Międzynarodowych, Wydział Prawa i Administracji, Uniwersytet Łódzki.

Witalij Mazurenko (Віталій Мазуренко (Vitalii Mazurenko) – autor portalu „Obserwator Międzynarodowy”; doktorant prawa na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim im. Jana Pawła II; mieszkaniec Odessy i aktywny działacz Euromajdanu w tym mieście w czasie Rewolucji Godności.

Strona wydarzenia na facebook