Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka

czwartek
2018-10-04 18:00 - 19:30

Spotkanie Klubu Literackiego PO SĄSIEDZKU wokół książki Swietłany Aleksijewicz „CZASY SECONDHAND. Koniec czerwonego człowieka”

Zapraszamy serdeczne na pierwsze w tym sezonie spotkanie Klubu Literackiego PO SĄSIEDZKU, gdzie omówimy znakomitą książkę białoruskiej pisarki i dziennikarki, laureatki Nagrody Nobla Swietłany Aleksijewicz.

Czas: 4 października (18.00 – 19.30)
Miejsce: Ukraiński Dom w Warszawie (ul. Zamenhofa 1)

Nie sposób go z nikim pomylić, choć jest podobny i zarazem niepodobny do reszty ludzkości. Ma własny słownik i doskonale wie, co jest dobre, a co złe. Paszport radziecki przechowuje jako najcenniejszy skarb. Homo sovieticus.

Nie umarł wraz z upadkiem imperium, za to musiał stawić czoła nowej rzeczywistości, gdy wbrew przewidywaniom Marksa po socjalizmie nastąpił kapitalizm, ojczyznę zastąpił supermarket, a władzę przejęli handlarze i cinkciarze. Wiecznie żywy, chętnie opowiada o swoich bohaterach i męczennikach, o nadziejach i rozczarowaniach, o złości, frustracji i zderzeniu z rzeczywistością. Swietłana Aleksijewicz po raz kolejny oddaje hołd zwykłemu człowiekowi, którego losy przeplatają się z Historią.

Klub Literacki PO SĄSIEDZKU powstał w celu przybliżenia dialogu i porozumienia między Polakami a ich wschodnimi sąsiadami poprzez literaturę. W ramach spotkań Klubu czytamy i omawiamy książki dotyczące wschodu Europy: reportaże, książki historyczne, podróżnicze oraz powieści. Wychodzimy z założenia, że dobra literatura potrafi walczyć ze stereotypami, przeciwstawia się propagandzie oraz pomaga zobaczyć istotę rzeczy. Dobre książki ułatwiają dialog i sprzyjają porozumieniu, nie cieszą się z niesprawiedliwości, lecz współweselą się z prawdą 🙂

Wszystkie spotkania są bezpłatne, odbywają się w języku polskim w otwartej, przyjaznej atmosferze. Wszystkich bardzo serdecznie zapraszamy!