Muzeum porzuconych sekretów

czwartek
2018-11-15 18:00 -

Zapraszamy na spotkanie Klub Literacki PO SĄSIEDZKU wokół książki ukraińskiej pisarki Oksany Zabużko „Muzeum porzuconych sekretów”, którą uznano za najlepszą ukraińską książkę roku 2010. To powieść o miłości, pamięci i tożsamości.

Czas: 15 listopada (18.00 – 20.00)
Miejsce: Ukraiński Dom w Warszawie (ul. Zamenhofa 1)

Czy Ukraina ostatniego stulecia skrywa przed nami jeszcze wiele tajemnic? Oksana Zabużko zabiera nas w podróż w czasie i przestrzeni – od wschodu Ukrainy po Galicję, od międzywojnia aż do współczesności. Kijowska dziennikarka Daryna Hoszczynska, pochodzący ze Lwowa antykwariusz Adrian Watamaniuk oraz żołnierz UPA Adrian Ortynski to postacie, które jako główne (choć niejedyne) poprowadzą nas przez zakamarki pamięci narodowej, zbiorowej i indywidualnej, mało tego – podzielonej jeszcze na damską i męską, emocjonalną i faktograficzną. Będą przekonywać, że historię można interpretować wielorako i że nikt nie ma monopolu na prawdę.

Klub Literacki PO SĄSIEDZKU powstał w celu przybliżenia dialogu i porozumienia między Polakami a ich wschodnimi sąsiadami poprzez literaturę. W ramach spotkań Klubu czytamy i omawiamy książki dotyczące wschodu Europy: reportaże, książki historyczne, podróżnicze oraz powieści. Wychodzimy z założenia, że dobra literatura potrafi walczyć ze stereotypami, przeciwstawia się propagandzie oraz pomaga zobaczyć istotę rzeczy. Dobre książki ułatwiają dialog i sprzyjają porozumieniu, nie cieszą się z niesprawiedliwości, lecz współweselą się z prawdą 🙂

Wszystkie spotkania są bezpłatne, odbywają się w języku polskim w otwartej, przyjaznej atmosferze. Wszystkich bardzo serdecznie zapraszamy!