„Ukraiński Palimpsest”. Rozmowa z Izą Chruślińską

piątek
2018-12-14 18:00 - 20:00

Zapraszamy serdecznie na ostatnie w tym roku spotkanie Klub Literacki PO SĄSIEDZKU wokół książki „Ukraiński palimpsest. Oksana Zabużko w rozmowie z Izą Chruślińską”.

Tym razem będziemy mieli wyjątkową okazję porozmawiać o tej książce z jej współautorką Izabella Chruślińska – polską publicystką, zaangażowaną w dialog i współpracę polsko-ukraińską, absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego i L’Institut National des Langues et Civilisations Orientales w Paryżu, współpracującą z periodykiem: Przegląd Polityczny oraz kijowskim środowiskiem wydawnictwa Duch i Litera, autorką publikacji książkowych: „Panie, to Ty otworzysz usta moje”. Josyf Zisels w rozmowach z Izą Chruślińską” (2017), Ukraina. Przewodnik Krytyki Politycznej (2009; ukraińskie wyd. 2018-Rozmovy pro Ukrayinu), Była raz Kultura (1994, 2003) oraz współautorką (razem z Piotrem Tymą) książek Wiele twarzy Ukrainy (2005), Diałohy porozuminnia. Ukrajinsko-jewrejsky wzajemyny (Kyjiv, 2011). Laureatką nagrody „Za odwagę intelektualną” przyznawaną przez lwowską kapitułę środowiska „JJ”.

Dzięki książce „Ukraiński palimpsest” polski czytelnik może odkryć Ukrainę mało znaną. W tej książce Iza Chruślińska rozmawia z ukraińską pisarką Oksaną Zabużko o współczesnej Ukrainie, o mniej znanych kartach jej historii, o kulturze i literaturze, o ich europejskich pierwiastkach, o dylematach tożsamości.

Klub Literacki PO SĄSIEDZKU powstał w celu przybliżenia dialogu i porozumienia między Polakami a ich wschodnimi sąsiadami poprzez literaturę. W ramach spotkań Klubu czytamy i omawiamy książki dotyczące wschodu Europy: reportaże, książki historyczne, podróżnicze oraz powieści. Wychodzimy z założenia, że dobra literatura potrafi walczyć ze stereotypami, przeciwstawia się propagandzie oraz pomaga zobaczyć istotę rzeczy. Dobre książki ułatwiają dialog i sprzyjają porozumieniu, nie cieszą się z niesprawiedliwości, lecz współweselą się z prawdą 🙂

Wszystkie spotkania są bezpłatne, odbywają się w języku polskim w otwartej, przyjaznej atmosferze. Wszystkich bardzo serdecznie zapraszamy!

Меньше