Klub literacki: omówienie reportażu Pawła Smoleńskiego „SYROP Z PIOŁUNU WYGNANI W AKCJI „WISŁA””.

Zapraszamy na kolejne spotkanie KLUBU LITERACKIEGO w Domu Ukraińskim, dotyczące świeżego reportażu Pawła Smoleńskiego „SYROP Z PIOŁUNU WYGNANI W AKCJI „WISŁA””.

Czas: 2 grudnia (13.00 – 14.30)
Miejsce: Ukraiński Dom w Warszawie

2 grudnia będziemy omawiać reportaż, poświęcony bardzo bolesnemu i tragicznemu wydarzeniu – masowej deportacji wszystkich „podejrzanych o ukraińskość”, włączając Łemków i mieszane rodziny polsko-ukraińskie.

Po zmianie granic w Polsce Ludowej zostało siedemset tysięcy Ukraińców. Nie pasowali do nowej wizji państwa, dlatego wiosną 1947 roku władze postanowiły „rozwiązać ostatecznie problem ukraiński”. Zmasowana akcja trwała trzy miesiące. Niektórzy badacze przyjmują, że zakończyła się na przełomie września i października 1947 roku, ale mniej systematyczne wywózki ciągnęły się jeszcze przez wiele lat. W sumie wywieziono około 140–150 tysięcy osób.

W wielu wsiach w Bieszczadach, Beskidzie Niskim, na Lubelszczyźnie i Chełmszczyźnie zapadła cisza. Wysiedleni zamieszkali kilkaset kilometrów dalej, w okolicach Olsztyna, Morąga, Giżycka, Węgorzewa, w Zielonogórskiem, na Dolnym Śląsku i Pomorzu Zachodnim. Odtąd towarzyszył im strach, przekazywany z pokolenia na pokolenie.

Kilka książek „Syrop z piołunu” można wypożyczyć na recepcji Domu Ukraińskiego w ciągu następnych dwóch tygodni.

Więcej o wydarzeniu TU