22 czerwca o godz. 18.00 w Ukraińskim domu w Warszawie odbędzie się wernisaż wystawy fotografii Paraski Płytki-Horycwit.
Dwa lata temu w odległej, karpackiej wiosce, w domu malarki i filozofki Paraski Płytki-Horycwit znaleziono pudełko z negatywami. Na 4000 ujęciach czułe oko fotografki-amatorki, utrwaliło historię życia codziennego mieszkańców wioski Kryworiwnia. Ta wystawa to tylko ułamek ogromnego archiwum pamięci. To próba spojrzenia na karpacki świat, możliwość przeniesienia się i stanięcia na przyzbie wiejskiej, huculskiej chaty, zbliżenie się do ludzi, którzy funkcjonują poza zwykłym czasem i przestrzenią. Jest to opowieść o kruchości życia i ducha tego miejsca, w którym kronika pisana jest od Bożego Narodzenia do Wielkanocy, gdzie zmiany reżimów i władzy znaczą mniej niż pory roku. Świat zewnętrzny wydaje się echem, dociera zawsze późno, zmieniając jedynie ubiór i sposób podróżowania, nie naruszając jednak tutejszych tradycji. Zdjęcia Paraski umożliwiają wgląd w mikrokosmos, który istnieje na granicy prawdy i fikcji, gdzie to, co realne jest nierozłączne z mistycznym i nie ma takiej siły, która mogłaby je rozdzielić.
Paraska Płytka-Horycwit (1927-1998): huculska artystka, pisarka, filozofka, antropolożka, fotografka. Jest przedstawicielką malarstwa prymitywnego zwanego również „naiwnym”. Nazywana jest „Homerem Huculszczyzny.” Urodziła się w rodzinie kowala Stefana i hafciarki Anny. Skończyła tylko 4 klasy szkoły podstawowej. W 1943 roku udała się do Niemiec, aby rozpocząć studia, jednak zamiast nauki, skierowano ją do służby u niemieckiej rodziny, podczas której doznała wielu cierpień i upokorzeń. Po powrocie do wioski i zaangażowaniu się w działania wojenne, rozpoczęła życie jako pustelniczka.
Dzieki uprzejmości Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego „Polska-Ukraina” – organizatorowi wystawy fotograficznej Paraski Płytki-Horycwit w ramach X edycji festiwalu kultury ukraińskiej „Ukraińska Wiosna” 2017.