Pavlo Kazmin. Niebiańska Sotnia. Wernisaż wystawy

Zapraszamy na wystawę indywidualną Pavla Kazmina ” Niebiańska Sotnia”.

Wernisaż: piątek 21 lutego 2020 r. godz.19:00 – 21:00
ul. Zamenhofa 1, Warszawa
Wystawa czynna: 21.02.2020 -19.03.2020

Pragnienie śmierci i nadzieja na życie po niej współtworzą rzeczywistość, w której tajemnica splata pamięć i tożsamość. Artysta zadaję sobie pytanie czy pragnienie śmierci i nadzieja na przyszłe życie jest również częścią narodowej tożsamości, i jaka to tajemnica, która z narodowej pamięci wyciąga nadzieje na drugie życie. Czy po śmierci, będzie żyć wiecznie Ukraina? …narodowość? Jeśli tak to jaka?
” Wiem, że śmierć jest przeżyciem osobistym, każdy ją przeżywa z
osobna nawet jeśli umierają tysiące”, – Pavlo Kazmin.

Pavlo wysłał 110 pocztówek z jednym pytaniem „Czy Ukraina może istnieć po śmierci?”. Zaadresował je do 110 protestujących którzy zostali zamordowani bezpośrednio podczas działań Euromajdanu (Rewolucji godności) w Kijowie, w okresie między grudniem 2013 — a lutym 2014. Pocztówki zostały wysłane na adresy ulic na których wszystko to się wydarzyło.

Pavlo Kazmin, ur. w 1997 r. w Czortkowie, Ukraina.
Student IV roku Wydziału Artystycznego Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach w pracowni malarstwa prof. Michała Minora. Działa w takich dziedzinach jak: malarstwo, instalacja, performance, video.

Tematami twórczości Pavla Kazmina są współczesne wydarzenia geopolityczne, a także światowa i ukraińska historia.
“W wielu pracach poruszam temat wojny oraz konfliktów. Sztuka jest dla mnie polem do dyskursu, a moje prace są mediacją. Interesuje mnie, świat ofiar i oprawców, jak i te sytuacje, w których dochodzi do obcowania z innym nie tylko w ramach konfliktu. W swojej twórczości krytykuję ksenofobie i szowinizm, który jest tak bardzo uwypuklony podczas konfliktów militarnych, a podstawą do tego są moje własne doświadczenia”, – opowiada artysta.

Wybrane wystawy:
-Happening “Is there a Culture after Death?” Muzeum Śląskim Katowice 1 listopada 2018
Akcja “W poszukiwaniu miliona uchodźców z Ukrainy dysonans: Rzeczywistość kontra Symulakrum” wrzesień 2018 Katowice Dworzec PKS
Akcja performatywna “Początek” 31 Sierpnia 2018 Gliwicka Radiostacja
-Zbiorowa wystawa Pracowni linorytu „Ludzie z Gumy”Rondo Sztuki
-Zbiorowa wystawa studentów pracowni Kazimierza Cieśika-Rondo Sztuki 2016
Udział w miedzynarodowym projekcie “Just Beneath the Skin:Investigation and Revelations”
Członek grupy artystycznej “urodyna.art”.