Pokaz filmu „Aneksja” z udziałem reżyserów

Pokaz filmu „Aneksja” z udziałem reżyserów B. Pająka i M. Grabysy

Serdecznie zapraszamy na pokaz jednego z pierwszych filmów dokumentalnych o prześladowaniu Krymskich Tatarów przez Federacje Rosyjską po aneksji Krymu w 2014 roku „Aneksja” oraz na rozmowę z reżyserami filmu Maciejem Grabysą oraz Bożydarem Pająkiem. W spotkaniu również weźmie udział przedstawiciel Rady Koordynacyjnej Światowego Kongresu Tatarów Krymskich w Polsce Nedim Useinow.

W filmie realizowanym w 2016 roku, autorzy przemierzają Ukrainę, by zebrać świadectwa Krymskich Tatarów, którzy musieli uciekać ze swojej rodzinnej ziemi w obawie przed prześladowaniami ze strony rosyjskich spec-służb. Film jest nie tylko precyzyjnym zapisem cierpień Krymskich Tatarów, ale także próbą odtworzenia mechanizmu zajęcia i okupacji Krymu, od momentu walk na Majdanie w Kijowie w lutym 2014, po tak zwane referendum na Krymie i potem aneksje dokonaną przez Putina.

W filmie wypowiadają się polityczni uchodźcy z Krymu i świadkowie bezprawnych działań rosyjskich spec-służb, między innymi Mustafa Dżemilev, legendarny przywódca Krymskich Tatarów, czy Jamala, piosenkarka i zwyciężczyni konkursu piosenki Eurowizji w 2016 roku.

Maciej Grabysa – dziennikarz, scenarzysta I reżyser filmów dokumentalnych; w latach 2008 – 2017 szef redakcji reportażu TVP Kraków; swoje filmy I reportaże realizował na terenie Pakistanu,Turcji,Iraku,Tybetu,Nepalu,Gruzji,Ukrainy,Izraela,Autonomii Palestyńskiej, Egiptu, Libanu, Kenii; studiował reżyserie w praskiej FAMU; ukończył Historie Sztuki UJ; uczestnik warsztatów filmu dokumentalnego i nowych mediów ESO DOC (European Social Documentary) przy Zelig Film School w Bolzano/Bressen we Włoszech oraz kursu reżyserii Andrzeja Wajdy przy PWST w Krakowie.

Bożydar Pająk, z wykształcenia politolog i dziennikarz autor filmów reportażowych i dokumentalnych oraz materiałów do programów telewizyjnych, emitowanych na antenach ogólnopolskich i regionalnych TVP. Współpracował z krakowskim studiem reportażu, magazynem pt. „Reporter Polski” oraz „Obserwator”. Obecnie realizuje reportaże do „Magazynu Ekspresu Reporterów” oraz uruchamia reportażowy startup – REPOspolita.tv.

Nedim Useinow, przedstawiciel Rady Koordynacyjnej Światowego Kongresu Tatarów Krymskich w Polsce, założyciel Komitetu Solidarności Tatarów Krymskich. Z wykształcenia politolog, od 16 lat związany z trzecimi sektorami w Polsce i Ukrainie.

Spotkanie poprowadzi Sasza Iwaniuk.