Praca w Polsce – spotkanie dla migrantów z Ukrainy

W niedzielę, 30 listopada, w Ukraińskim Domu, przy ulicy Zamenhofa 1 w Warszawie, odbyło się spotkanie zorganizowane przez Helsińską Fundację Praw Człowieka, w ramach projektu „Dać radę w Polsce. Informacja i prawna pomoc migrantom”. Spotkanie poprowadziła prawnik Patrycja Markiewicz – ekspert w dziedzinie praw cudzoziemców, która reprezentuje Stowarzyszenia Interwencji Prawnej.

Podczas spotkania omawiano obowiązki i prawa cudzoziemców, którzy pracują w Polsce, a także możliwość legalizacji pobytu w związku z podjęciem pracy. Omówiono kilka ważnych kwestii, szczególnie – na jakich warunkach można legalnie pracować w Polsce, gdzie można pracować bez zezwolenia na pracę, co powinien zrobić pracodawca, aby legalnie zatrudnić cudzoziemca? Prelegentka opowiedziała o tym, jaka jest różnica między umową o pracę i kontraktami, jakie są prawa pracownika i jak można ich bronić, jakie procedury powinni przejść migranci, aby podjąć pracę.

Duże zainteresowanie, duża liczba pytań ze strony licznej publiczności spowodowały, że spotkanie trwało dłużej niż planowano. Temat spotkania jest „na czasie”, wielu uczestników otrzymało porady i odpowiedzi na pytania dotyczące procesu legalizacji pobytu w Polsce, podjęcia nauki i pracy.

Organizatorzy zachęcają, aby w razie pytań lub wątpliwości odnośnie legalizacji pobytu i pracy w Polsce, zwracać się do prawników oraz konsultantów integracyjnych pod adresami:

Helsińska Fundacja Prawa Człowieka 

Warszawa, ul. Zgodna 11,

pokój 413, 3 piętro

Tel: (+48 22) 556 44 40, (+48 22) 556 44 66

[email protected]

www.hfhr.pl

Stowarzyszenie Interwencji Prawnej

Warszawa, ul. Siedmiogrodzka 5,

pokój 51.

Tel..: (+48 22) 621 51 65, (+48 22) 629 56 91

[email protected]

www.interwencjaprawna.pl

Iryna POLEC