Prezentacja książki „Skrzydlate Ryby” Daryny Popil

„Skrzydlate ryby” to drugi literacko-artystyczny projekt poetki Daryny Popil i artystki Sofii Filipchuk. Pierwsza książka twórczego tandemu „Sezony sn(ł)ów” ukazała się w 2017 roku i została zaprezentowana na 24. Bookforum we Lwowie. Prezentacja pierwszego tomiku odbyła się również w Domu Ukraińskim, moderatorką spotkania w 2017 roku w Warszawie była doktorka filozofii, pisarka, naukowczyni Oleksandra Iwaniuk.

„Skrzydlate ryby” to specyficzny rodzaj magicznego realizmu, który w pewnym momencie staje się prawdziwą magią. Poezja drugiego tomiku wierszy Daryny Popil jest wielopoziomową, jednocześnie trudną do pojęcia i prostą. Książka zawiera 5 rozdziałów tematycznych, w każdym z których czytelnik znajdzie swoją optykę wszechświata.

„Skrzydlate ryby” rozmawiają z tym, co naturalne i nadprzyrodzone, widzialne i niewidzialne, myślą o rzeczach wiecznych: miejscu miłości w naszym świecie, rolach kobiety i mężczyzny, ich autentyczności czy maskach.

Nowa książka autorki skupia się na dziwnym i trudnym losie emigrantów, jego wyzwaniach, doświadczeniach, przygodach, ponieważ autorka, niczym skrzydlata ryba, latając-podróżując, balansuje między życiem w trzech krajach.

„Skrzydlate ryby” to mocny koktajl wzorów słownych i uroczych ilustracji, podróż przez najskrytsze zakamarki duszy i serca.

Książka została wydana przez lwowskie wydawnictwo “Svichado”.

Prezentacja książki „Skrzydlate Ryby” odbędzie się 21 grudnia o godzinie 18:00 w Domu Ukraińskim w Warszawie, przy ulicy Zamenhofa 1.

Wydarzenie wklucza: prezentację książki, czytanie poezji, dyskusję o miejscu poezji we współczesnym świecie, w szczególności poezji emigracyjnej.

Moderatorka spotkania: Olga Tkachenko.

Język wydarzenia: ukraiński (za potrzeby poprowadzimy rozmowę po polsku).
Na wydarzeniu można będzie kupić książkę.

Wejście: uśmiech 🙂

Daryna Popil urodziła się i wychowała we Lwowie. Poetka, naukowczyni, dziennikarka, aktywistka społeczna. Doktorka filozofii. Od wielu lat promuje literaturę i kulturę ukraińską za granicą. Mieszkała w Warszawie przez 7 lat, od niedawna poznaje Magdeburg w Niemczech, ale nie straciła kontaktu z rodzinnym miastem, często przebywając we Lwowie. Autorka wielu publikacji poetyckich, krótkiej prozy, naukowych i publicystycznych tekstów w ukraińskich oraz zagranicznych czasopismach, zbiorach, almanachach.
Zwyciężczyni Pierwszego Polsko-Ukraińskiego Slamu Poetyckiego (2017), uczestniczka różnych staży naukowych i stypendiów, finalistka i laureatka wielu konkursów literackich.

Wiersze zostały przetłumaczone na język polski i angielski.
https://www.facebook.com/daryna.popil/
https://www.instagram.com/darkalviv/
https://t.me/darkapoetry

Sofia Filipchuk – lwowska ilustratorka. Jest uczestniczką wielu ukraińskich i międzynarodowych artystycznych wystaw i festiwali. Zajmuje się ilustracją, projektowaniem graficznym i sztuką użytkową. Założycielka popularnej ukraińskiej marki „Na drzewie”.