Prezentacja projektu Ksenii Marchenko pt. „Reaktywacja”.

Prezentacja projektu Ksenii Marchenko pt. „Reaktywacja”.

Dokument „Czyj Krym? Święto aneksji” /2016

Uwaga: Film wyświetlony zostanie w języku oryginalnym z angielskimi napisami.

Dla czego mieszkańcy Sewastopola lubią Putina i krytykują władze lokalne? Jaki jest wizerunek Ukrainy na Krymie? Jak są organizowane wydarzenia publiczne?
Ten film jest wynikiem badań nad propagandą na aneksowanym półwyspie, nagrany jest pod czas Sylwestra w Sewastopolu, swiętowania drugiej rocznicy pseudoreferendum na Krymie oraz dnia przyłączenia Krymu do Rosji w Symferopolu. W tamtych czasach marsze wojskowe stają się główną rozrywką. To jest karnawał. Film pokazuje proces tworzenia fejków.

Prezentacja filmu odbyła się w Muzeum Sztuki Współczesnej (Lipsk, Niemcy) podczas wystawy „Kamera Sencowa” w ramach festiwalu filmów dokumentalnych DOK Leipzig 2016, a także w Chinach, Czechach oraz Austrii.
W 2017 roku film dostał specjalną nagrodę podczas festiwalu GOGOLFEST.

Fotoprojekt „CtrlAltDelite”

Ta kombinacja klawisz oznacza reaktywację systemu. W skutek aneksji Krymu oraz wojny na Wschodzie, Ukraina znalazła się właśnie w takiej sytuacji. Odbywa się proces reaktywacji systemu politycznego wewnątrz Ukrainy ale też reaktywacja jej relacji z Polską.
Projekt opisuje 4 historie z życia Ukraińskich migrantów w Polsce: zmianę ich tożsamości w procesie poszukiwania nowego życia w nowym miejscu. Projekt został zrealizowany dzięki stypendium Ministra Kultury RP Gaude Polonia.

 

Strona wydarzenia na facebook