Promocja książki Pawła Smoleńskiego „Syrop z piołunu. Wygnani w Akcji „Wisła””

Promocja książki Pawła Smoleńskiego „Syrop z piołunu. Wygnani w Akcji „Wisła””
Dom Ukraiński w Warszawie (ul. Zamenhofa 1)
16 listopada 2017 r., godz. 18.00

*Українська версія наприкінці сторінки

W 2017 roku przypada 70. rocznica akcji „Wisła”. Z tej okazji w Wydawnictwie „Czarne” opublikowana została książka „Syrop z piołunu” Pawła Smoleńskiego. Zapraszamy na jej promocję połączoną z dyskusją z udziałem autora, Piotra Tymy (Związek Ukraińców w Polsce) oraz Zbigniewa Rokity (Nowa Europa Wschodnia).
Po zmianie granic w Polsce Ludowej zostało siedemset tysięcy Ukraińców. Nie pasowali do nowej wizji państwa, dlatego wiosną 1947 roku władze postanowiły „rozwiązać ostatecznie problem ukraiński”. Rozpoczęto deportacje, które objęły wszystkich „podejrzanych o ukraińskość”, włączając Łemków i mieszane rodziny polsko-ukraińskie. Zmasowana akcja trwała trzy miesiące. Niektórzy badacze przyjmują, że zakończyła się na przełomie września i października 1947 roku, ale mniej systematyczne wywózki ciągnęły się jeszcze przez wiele lat. W sumie wywieziono około 140–150 tysięcy osób. W wielu wsiach w Bieszczadach, Beskidzie Niskim, na Lubelszczyźnie i Chełmszczyźnie zapadła cisza. Wysiedleni zamieszkali kilkaset kilometrów dalej, w okolicach Olsztyna, Morąga, Giżycka, Węgorzewa, w Zielonogórskiem, na Dolnym Śląsku i Pomorzu Zachodnim. Odtąd towarzyszył im strach, przekazywany z pokolenia na pokolenie.

Spotkanie odbędzie się w ramach projektu „Integracja poprzez literaturę” współfinansowanego przez m. st. Warszawę.
Spotkanie odbędzie się w ramach projektu projekt „Nasz Wybór – Zasoby informacyjne dla imigrantów z Ukrainy IV” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Krajowego Funduszu Azylu, Migracji i Integracji oraz budżetu państwa. Wkład Unii Europejskiej „Bezpieczna przystań”.

https://www.facebook.com/events/1994701470742826/?active_tab=about