Rękodzieło, kuchnia i nie tylko

W Warszawie rozpoczął działalność Klub Ukraińskich Kobiet (KUK).

Najważniejszym punktem kolejnego spotkania Klubu, które odbyło się 8 czerwca, były warsztaty wyszywania. Podczas następnych spotkań planowane są zajęcia kulinarne, a także warsztaty pracy na komputerze.

Uczestniczki warsztatów haftu dzieliły się wzorami, doświadczeniem oraz pomysłami odnośnie nowych wyszywanek.

– Nie stanowimy zamkniętej grupy. Każdy, kto chce może wziąć udział w spotkaniach i po prostu przyłączyć się do nas. – mówi gospodyni Klubu Łesia Kostina.

Tradycyjne rękodzieło jest ściśle związane z ukraińskimi pieśniami, a udowodniły to już po raz drugi uczestniczki warsztatów. Klub działa w stolicy Polski już od dwóch miesięcy. Gościem KUK-u była także pani Nina Padun z Fundacji „Perechrestja – Zatoka Gdańska”. Członkinie Klubu mówią, że dzięki niemu mają możliwość spotkania ze znajomymi, rozmowy, udziału w różnorodnych zajęciach.

– Planujemy wiele ciekawych wydarzeń. Naszym gościem ma być Martyna Kwiatkowska z Fundacji Edukacja dla Demokracji, która podzieli się swym doświadczeniem w tworzeniu klubów kobiet w Tadżykistanie. – mówi Łesia Kostina.

Pod koniec czerwca członkowie Klubu wezmą udział w spotkaniach, pójdą na spektakl do teatru, a następnie odbędą się warsztaty kulinarne. Po nich zaplanowano zajęcia pracy z komputerem. Możliwe, że te szkolenia mogą odbyć się już podczas spotkań w lipcu.

Ukraińskie kobiety same planują, ciekawe z ich punktu widzenia zajęcia, decydują także, jakiego rękodzieła chcą się uczyć. Idea przyświecająca twórcom Klubu to integracja kobiet, które będą w przyszłości tworzyć pozytywny wizerunek ukraińskich kobiet w Polsce. Klub, który działa przy ulicy Górskiego 3/67 w Warszawie, jest otwarty w każdą niedzielę, od 13:00 do 17:00.

Projekt utworzenia Klubu to inicjatywa Fundacji „Nasz Wybór”, która otrzymała wsparcie programu „Obywatele dla demokracji”, finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (Fundusze EOG).

Informację o Klubie oraz program spotkań znajdziecie na Facebook-u, słowa klucze – Klub Ukraińskich Kobiet, a także na portalu naszwybir.pl.

Paweł ŁOZA