Spotkanie z autorem „Sprawiedliwi zdrajcy: sąsiedzi z Wołynia” Witoldem Szabłowskim

Z radością informujemy, że 6 grudnia w Ukraińskim Domu odbędzie się spotkanie z autorem „Sprawiedliwi zdrajcy: sąsiedzi z Wołynia” Witoldem Szabłowskim (Witold Szablowski). Po gorącej dyskusji w Klub Literacki w Domu Ukraińskim/Літературний Клуб в УД wokół wzbudzającej dużo emocji książki Pana Witolda, spodziewamy się otwartej i szczerej rozmowy na ten ważny i jednocześnie trudny temat, szczególnie wtedy, kiedy relacje polsko-ukraińskie nie mają się najlepiej. Z Witoldem Szabłowskim porozmawia Sasha Iwaniuk. Serdecznie zapraszamy!

Rzeź wołyńska to nie tylko liczby ofiar i polityczne spory, ale przede wszystkim poruszające historie ludzi. Witold Szabłowski ruszył na Ukrainę, by odnaleźć ostatnich żyjących świadków tamtych wydarzeń. Jako pierwszy szuka odpowiedzi na pytanie: kim byli Ukraińcy, którzy pomogli wówczas Polakom?

Wrogość między ludźmi tliła się jeszcze przed wojną. Ale gdy latem 1943 roku ukraińscy nacjonaliści zaczęli zabijać dziesiątki tysięcy Polaków, ich ukraińscy sąsiedzi musieli wybierać. Jedni pomagali mordować, a czasem nawet zabijali swoje polskie żony i dzieci. Ale inni ryzykowali życie, chowając Polaków na strychach, w schowkach i stodołach. Dlaczego w trudnych czasach największym bohaterstwem bywa zachowanie się po ludzku? Sprawiedliwi zdrajcy to próba odpowiedzi na te ciągle aktualne pytania.

Witold Szabłowski – dziennikarz „Dużego Formatu”, autor bestsellerów Zabójca z miasta moreli. Reportaże z Turcji, Tańczące niedźwiedzie, współautor książki Nasz mały PRL. Laureat prestiżowych nagród, m.in.: Nagrody Dziennikarskiej Parlamentu Europejskiego, Nagrody im. Anny Lindh i nagrody PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego; nominowany do Nagrody Literackiej NIKE.

Sasha Iwaniuk – pisarka, politolożka, założycielka Klub Literacki w Domu Ukraińskim/Літературний Клуб в УД. Absolwentka Akademii Kijowsko-Mohylańskiej i College of Europe. Doktorantka Wydziału Politologii UMCS w Lublinie.

 

Dom Ukraiński w Warszawie (ul. Zamenhofa 1)
6 grudnia, godz. 18.30