Spotkanie autorskie z współczesną ukraińską pisarką Jarosławą Lytwyn

22 grudnia o 18.00 w Ukraińskim Domu w Warszawie, pod adresem Zamenhofa 1 odbędzie się spotkanie autorskie z Jarosławą Lytwyn, współczesną ukraińską pisarką mieszkającą we Wrocławiu.

Jarosława jest autorką książek które w tym roku zrobili zamieszanie w ukraińskim bookstagram’ie i spowodowały liczne intensywne dyskusje — a to dlatego, że Lytwyn porusza ważne i społecznie ostre tematy, dotykając drażliwych nerwów społeczeństwa. Twórczość Jarosławy można analizować pod różnymi kątami, na pewno ona nikogo nie pozostawi obojętnym.

Powieść „Rok rozpusty Klausa Ottona Bacha” trafił do długich list nagród Espresso Wybór Czytelników (Еспресо Вибір читачів) 2021 oraz Książka roku BBC (Книга року BBC) 2021. To jest ironiczna opowieść o Niemcu – pechowcu, który poznał w Internecie Ukrainkę. Po zniknięciu ukochanej z Sieci, Klaus wyrusza w podróż Ukrainą. Gdzie czekają na niego liczne przygody — takie co mogą spotkać każdą osobę naiwną i nieprzyzwyczajaną do obcego kraju.

Powieść „Nie mój dom” została wyróżniona dyplomem konkursu Koronacja Słowa (Коронація слова) 2021 oraz została gorąco przyjęty przez czytelników. To jest dramat psychologiczny o tym jak trudne jest znalezienie swego miejsca w życiu oraz harmonii w związku jeżeli sam siebie nie lubisz i nie słyszysz. „Nie mój dom” to historia o tym że gdziekolwiek się znajdziemy — jesteśmy swoim własnym domem.

Jarosława ma opublikowanych pięć powieści, a jej opowiadania są częścią zbiorów „Agencja Niepodległość” („Агенція Незалежність”) oraz „To zrobiła ona” („Це зробила вона”), były przetłumaczone na inne języki, w tym na polski.

Moderatorką spotkania będzie ukraińska poetka Daryna Popil. Spotkanie odbędzie się w języku ukraińskim. Autorka odczyta fragmenty swoich utworów, opowie o życiu w Polsce, podzieli się planami na dalszą twórczość. Po spotkaniu wszyscy chętni będą mogli kupić książki Jarosławy Lytwyn z autografem.

Zapraszamy!