Spotkanie online ze słynną ukraińską pisarką Tanią Malarczuk

Do Dnia Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu w Ukrainie Fundacja „Nasz Wybór” / Фонд „Наш вибір” zaprasza na kolejne spotkanie literackie w ramach projektu „Integracja przez literaturę II” współfinansowanego ze środków M. St. Warszawy pt. „O tożsamości migrantów w kontekście życiorysu Wacława Lipińskiego” ze słynną ukraińską pisarką Tanią Malarczuk, której powieść „Zapomnienie” ukazała się w zeszłym roku w polskim tłumaczeniu.

26 listopada, godz. 18.00 – spotkanie w języku ukraińskim
30 listopada, godz. 18:00 – premiera nagrania z tłumaczeniem na język polski

Spotkanie odbędzie się w trybie online. Transmisję na żywo można będzie obejrzeć na stronie: Ukraiński Dom w Warszawie / Український дім у Варшаві

„Zapomnienie” to fascynująca i prawdziwa historia życia wybitnej postaci przełomu XIX i XX wieku, historyka, teoretyka ukraińskiego konserwatyzmu i przeciwnika myśli nacjonalistycznej Wacława Lipińskiego – Polaka z urodzenia i Ukraińca z wyboru.

Wydanie powieści w języku polskim to doskonała okazja, by porozmawiać nie tylko o niezwykłej postaci Wacława Lipińskiego, ale także o aktualnych wyzwaniach stojących przed migrantami za granicą, poszukiwaniu siebie, swojej tożsamości i miejsca w nowym społeczeństwie. Sama pisarka Tania Malarczuk od wielu lat mieszka w Wiedniu, co pozwoliło jej doświadczyć wszystkich wyzwań i możliwości stojących przed migrantami.

Tania Malarczuk – (ur. 1983 w Iwano-Frankiwsku) jest autorką kilku zbiorów krótkiej prozy, powieści „Biografia przypadkowego cudu” (2013) i „Zapomnienie” (2016), powieści młodzieżowej „Mox Nox” (2018) oraz książki wiersza wolnego i kolażu „Bóg jeszcze będzie dziękował za takie grzechy” (2020); eseistka, regularnie pisze dla mediów ukraińskich i niemieckojęzycznych. Mieszka w Wiedniu. W 2013 roku dostała jednocześnie dwie nagrody literackie: Vilenica-Kristall (Słowenia) i nagrodę Josepha Conrada. W 2016 r. „Zapomnienie” zostało uhonorowane tytułem Książki Roku BBC Ukraine. W 2018 r. Tania Malarczuk została laureatką w konkursie literatury niemieckojęzycznej Ingeborg-Bachmann-Preis.

Prowadzenie: Sasza Iwaniuk – mieszkająca w Warszawie ukraińska badaczka i pisarka, założycielka Klub Literacki PO SĄSIEDZKU, autorka licznych artykułów naukowych i publicystycznych, pisze m.in. dla „Polityki”, autorka powieści „Amor[t]e”, nominowanej do Nagrody „Najlepsza książka roku od BBC” oraz do nagrody Miasta Literatury UNESCO.
Spotkanie odbędzie się w ramach Klub Literacki PO SĄSIEDZKU działającego przy Ukraińskim Domu w Warszawie.

Zapraszamy!