Spotkanie z Marcelem Woźniakiem autorem biografii Tyrmanda 19.12.2020

Fundacja „Nasz Wybór”/Фонд „Наш вибір” zaprasza na ostatnie spotkanie literackie w ramach projektu „Integracja przez literaturę II” współfinansowanego ze środków M. St. Warszawy pt. „Emigracja jako wyzwanie. Na przykładzie twórczości Leopolda Tyrmanda”. Spotkanie z Marcelem Woźniakiem autorem biografii Tyrmanda.
Spotkanie odbędzie się 19 grudnia 2020 r. godz. 18.00 w trybie online w języku polskim.
Transmisję na żywo można będzie obejrzeć na stronie: Ukraiński Dom w Warszawie
Rok 2020 jest nazwany przez Sejm RP rokiem Leopolda Tyrmanda – legendarnego pisarza, którego książki znikały z księgarń w godzinę, bohatera tysięcy anegdot, guru polskiego jazzu. Tym spotkaniem chcemy przybliżyć twórczość Tyrmanda tym, którzy jeszcze nie mieli okazji odkryć go dla siebie oraz pokazać z nieznanej dotychczas strony tym, którzy dobrze znają się na jego dorobku literackim. A przy okazji podyskutujemy o doświadczeniach emigracyjnych pisarza.
O Leopoldzie Tyrmandzie porozmawiamy z Marcelem Woźniakiem, autorem jego najświeższej biografii „Tyrmand. Pisarz o białych oczach”, który stworzył reporterską opowieść, pokazującą go z zupełnie nieznanej strony.
Książka Marcela Woźniaka o Tyrmandzie to nie historia sławy, a opowieść o przekraczaniu wszelkich granic, o znikaniu i powrotach, o życiu, jak scenariusz hollywoodzkiego filmu. Jest tu konspiracja i ucieczka przed zsyłką na Sybir. Jest zmiana tożsamości z polskiego Żyda na Francuza i wyjazd do nazistowskich Niemiec. Są znikające dokumenty, zagubiony grób, tabliczka na oceanicznej wyspie, skarpetki, jazz, mroczna Warszawa i tajemnicze zdjęcie sprzed wojny. Są podsłuchy, szpiedzy i nowojorski zgiełk.
Marcel Woźniak – pisarz, scenarzysta telewizyjny, dziennikarz. Biograf Leopolda Tyrmanda, autor kryminałów Powtórka (2017), Mgnienie (2017) i Otchłań (2018) oraz licznych opowiadań. Związany z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu. Podczas podróży śladami Tyrmanda odwiedził oba wybrzeża USA, Rosję, Litwę i Niemcy.
Prowadzenie: Sasha Iwaniuk – mieszkająca w Warszawie ukraińska badaczka i pisarka, założycielka Klubu Literackiego PO SĄSIEDZKU, autorka licznych artykułów naukowych i publicystycznych, pisze m.in. dla „Polityki”, autorka powieści „Amor[t]e”, nominowanej do Nagrody „Najlepsza książka roku od BBC” oraz do nagrody Miasta Literatury UNESCO.
Spotkanie odbędzie się w ramach Klubu Literackiego PO SĄSIEDZKU działającego przy Ukraińskim Domu w Warszawie.
Zapraszamy!