Spotkanie z Michałem Potockim i Karoliną Bacą-Pogorzelską 28.10.2020

Fundacja „Nasz Wybór” / Фонд „Наш вибір” zaprasza na kolejne spotkanie literackie w ramach projektu „Integracja przez literaturę II” współfinansowanego ze środków M. St. Warszawy:

Polacy piszą o Ukrainie: spotkanie z Michałem Potockim i Karoliną Bacą-Pogorzelską – autorami reportażu „Czarne złoto: wojny o węgiel z Donbasu”

Spotkanie odbędzie się w trybie online 28 października o 18.00.
Transmisję na żywo można będzie obejrzeć na stronie Ukraiński Dom w Warszawie / Український дім у Варшаві

„Czarne złoto: wojny o węgiel z Donbasu” to historia donbaskiego węgla, od czasów najdawniejszych, przez mroczne czasy komunizmu i skomplikowane dzieje współczesnej Ukrainy. Przez dekady przyciągał on awanturników, uciekinierów i biznesmenów z całej Europy. Wojna i rosyjska agresja nic w tej kwestii nie zmieniły. Czarne złoto Donbasu wciąż idzie w świat. Dzisiaj handlu nim nie kontroluje jednak ani Ukraina, ani jej wielki biznes. Z błogosławieństwem Rosji przejęli go separatyści i związani z nimi przedsiębiorcy. Przemycają węgiel przez granicę, załatwiają mu lewe papiery i sprzedają dalej, mimo nałożonego przez Ukrainę zakazu, którego łamanie uznaje się tam za finansowanie terroryzmu. W niechlubnym procederze biorą również udział prywatne firmy z Polski.

Karolina Baca-Pogorzelska (ur. 1983) – absolwentka Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW, dziennikarka i autorka książek, inżynier górniczy drugiego stopnia. Jest jedną z dwóch pierwszych kobiet, które zjechały w Polsce najgłębiej pod ziemię (1290 m). Współpracowała z „Rzeczpospolitą” i „Dziennikiem Gazetą Prawną”. Jest współautorką książek (wraz z fotografem Tomaszem Jodłowskim) Drugie życie kopalń, Babska szychta i Ratownicy. Pasja zwycięstwa. Laureatka dwóch nagród Wyższego Urzędu Górniczego w konkursie dla dziennikarzy „Karbidka”, zdobywczyni pierwszej nagrody Głównego Instytutu Górnictwa, zajęła trzecie miejsce w konkursie „Dziennikarze dla klimatu”, w którym zdobyła również wyróżnienie. Otrzymała także tytuł „Osobowości energetyki wiatrowej”. Od 2017 roku z Michałem Potockim bada sprawę importu antracytu z okupowanego Donbasu. Za ten cykl reportaży otrzymali Grand Press 2018 w kategorii „dziennikarstwo specjalistyczne” i Nagrodę im. Dariusza Fikusa, wyróżnienia w Ogólnopolskim Konkursie Dziennikarskim im. Krystyny Bochenek i w konkursie o Nagrodę Watergate Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, a także nominacje do MediaTorów i Nagrody Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego. Książka Czarne złoto (napisana z Michałem Potockim) została nominowana do nagrody Grand Press dla Książki Reporterskiej Roku.

Michał Potocki (ur. 1984) – ukończył stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Warszawskim i od 2008 roku zawodowo zajmuje się sytuacją społeczno-polityczną w Ukrainie i Białorusi. Jest redaktorem w „Dzienniku Gazecie Prawnej” i współpracownikiem „Nowej Europy Wschodniej”. Zwyciężył w międzynarodowym konkursie dziennikarskim Belarus in Focus 2012. Współautor – wraz ze Zbigniewem Parafianowiczem – książek Wilki żyją poza prawem. Jak Janukowycz przegrał Ukrainę (książka znalazła się w finale Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego) i Kryształowy fortepian. Zdrady i zwycięstwa Petra Poroszenki. Za cykl tekstów o imporcie do Polski węgla z Donbasu, napisanych wspólnie z Karoliną Bacą-Pogorzelską w latach 2017–2019, otrzymał Grand Press 2018 w kategorii „dziennikarstwo specjalistyczne” i Nagrodę im. Dariusza Fikusa, wyróżnienia w Ogólnopolskim Konkursie Dziennikarskim im. Krystyny Bochenek i w konkursie o Nagrodę Watergate Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, a także nominacje do MediaTorów i Nagrody Radia Zet im. Andrzeja Woyciechowskiego. Książka Czarne złoto (napisana z Karoliną Bacą-Pogorzelską) została nominowana do nagrody Grand Press dla Książki Reporterskiej Roku.

Prowadzenie: Sasha Iwaniuk – mieszkająca w Warszawie ukraińska badaczka i pisarka, założycielka Klub Literacki PO SĄSIEDZKU, autorka licznych artykułów naukowych i publicystycznych, pisze m.in. dla „Polityki”, autorka powieści „Amor[t]e”, nominowanej do Nagrody „Najlepsza książka roku od BBC” oraz do nagrody Miasta Literatury UNESCO.

Spotkanie odbędzie się w ramach Klub Literacki PO SĄSIEDZKU działającego przy Ukraińskim Domu w Warszawie

Spotkanie odbędzie się w języku polskim!

Zapraszamy!