Spotkanie z tegorocznym laureatem Nike Radkiem Rakiem 9.12.2020 o 18.00 (online)

Zapraszamy 9 grudnia o 18.00 na kolejne spotkanie literackie w ramach projektu „Integracja przez literaturę II” współfinansowanego ze środków M. St. Warszawy:
„Baśń o XIX-wiecznej Galicji: między historią a mitem”
Spotkanie z tegorocznym laureatem Nike Radkiem Rakiem
Spotkanie odbędzie się w trybie online w języku polskim.
Transmisję na żywo można będzie obejrzeć na stronie: Ukraiński Dom w Warszawie / Український дім у Варшаві
Porozmawiamy z tegorocznym laureatem Nike Radkiem Rakiem o jego książce „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakubie Szeli”, która jest próbą stworzenia na nowo mitologii Galicji. Nie jest powieścią historyczną i choć napisana z dużym szacunkiem dla ówczesnych realiów społecznych, obyczajowych i politycznych, to zawieszona pozostaje między historią a mitem. Wyrasta z legend, w które obrosła postać chłopskiego przywódcy – tych prawdziwych i tych stworzonych przez autora. Śledzimy losy młodego Kóby Szeli, wzrusza nas miłość, jaką obdarzyła go Żydówka Chana, czujemy razy pańskiego bata, przeżywamy zauroczenie zmysłową Malwą, wędrujemy przez krainę baśni, żeby zamieszkać we dworze i poczuć zapach krwi rabacji 1846 roku. Radek Rak napisał powieść o dobru i złu, które czają się w każdym z nas, o nierównych szansach, o Galicji i o Polsce.
Radek Rak (1987) – lekarz weterynarii, mieszka w Krakowie. Zadebiutował powieścią Kocham cię, Lilith (2014). Za drugą powieść, Puste niebo (2016), otrzymał Złote Wyróżnienie Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego oraz nominację do Nagrody im. Janusza A. Zajdla.
Prowadzenie: Sasza Iwaniuk – mieszkająca w Warszawie ukraińska badaczka i pisarka, założycielka Klubu Literackiego PO SĄSIEDZKU.
Spotkanie odbędzie się w ramach Klub Literacki PO SĄSIEDZKU działającego przy Ukraińskim Domu w Warszawie.
Zapraszamy!