W Ukraińskim Domie w Warszawie odbyła się charytatywna aukcja „Boże, Chroń Ukrainę”

W dniach 21-22 listopada w Ukraińskim Domie w Warszawie odbyła się charytatywna wystawa – sprzedaż „Boże, Chroń Ukrainę”.

Jej celem było wsparcie żołnierzy, którzy zostali ciężko ranni w wojnie, która trwa na Wschodzie Ukrainy. Do akcji przyłączyło się prawie stu artystów, którzy na ten cel przekazali swe prace. Byli wśród nich uznani w Ukrainie, jak i za jej granicami mistrzowie. Kuratelę nad wystawą objął artysta Dmytro Hordyća oraz Centrum Badań Ukraińskiej Kultury Sakralnej przy Uniwersytecie „Akademia Kijowsko – Mohylańska”. W zorganizowaniu aukcji pomogli Serhij Charczuk, Anna Musat i Wołodymyr Maszczak. Wszyscy chętnie mogą wesprzeć akcje kupując obrazy, ikony, grafiki i wiele innych dzieł sztuki.

Wystawa z sukcesem była prezentowana wcześniej: w Niemczech – w dniach 19-20 września w Monachium, w Czechach (21 września – Karlowe Wary) oraz 27 września w belgijskiej Antwerpii, gdzie zebrano prawie 5 000 euro, dzięki czemu można było zakupić protezy dwóm, ciężko rannym żołnierzom z ATO – Wiktorze Kuziuri z okolic Czernihowa i Ołeksandrowi Szwecowu z Żytomierza. Od Warszawy rozpoczęło się drugie charytatywne tourne, którego następnymi punktami będą Paryż i Rzym.

21istopada w Ukraińskim Domie w Warszawie odbyło się uroczyste otwarcie wystawy. Spotkanie rozpoczęła prezes Fundacji „Nasz Wybór” Myrosława Keryk i ks. Oleksij Jewhen Horobec – Dołmatow. Ks. Oleksij apelował o pomoc ukraińskim żołnierzom, o rozpowszechnianie informacji, która mówiłaby o aukcji i jej zbożnym celu. Następnie wystąpił kurator wystawy Dmytro Hordyća, który opowiedział więcej o aukcji, a dokładniej, jak to określił, wystawie – kiermaszu. Kurator wystawy wyraził nadzieję, że także tym razem uda się zebrać nieodzowne fundusze i pomóc konkretnym osobom przeżyć ciężkie chwile. Tym razem do wystawy przyłączyli się także niektórzy artyści z krajów Unii Europejskiej. Projekt nadal ma otwarty charakter, jest kontynuowany, a więc przyłączyć się może każdy chętny.

W ciągu dwu dni mieszkańcy Warszawy mieli możliwość zakupu wielu wspaniałych wytworów sztuki i pomóc uratować życie któremuś z naszych bohaterów. Szczerze życzymy sukcesów w tej pięknej charytatywnej artystycznej akcji w przyszłości.

Daryna POPIL