Wernisaż wystawy o Mustafie Dżemilewie

9 września o godzinie 19:00 w Ukraińskim Domu odbędzie się otwarcie wystawy fotograficznej poświęconej życiu i działalności jednego z przywódców ruchu narodowego Tatarów Krymskich Mustafie Dżemilewowi.

Organizatorem jest Fundacja „Nasz Wybór” oraz Fundacja Solidarności Międzynarodowej.

O tym, jak zbierano materiał, kto pomagał w pisaniu tekstów i opracowaniu źródeł podczas otwarcia wystawy będzie opowiadał jej autor – członek Rady Koordynacyjnej Światowego Kongresu Tatarów Krymskich z Polski Nedim Useinov, pracownik Fundacja Solidarności Międzynarodowej.

Idea wystawy powstała w 2014 roku, kiedy to Mustafa Dżemilew został pierwszym laureatem prestiżowej nagrody polskiej Solidarności im. Lecha Wałęsy. Chociaż Mustafa Dżemilew był znany w Polsce, ale bardziej głośno jego nazwisko zabrzmiało po uznaniu nagrody Solidarności oraz stanowczego stanowiska Tatarów Krymskich podczas rosyjskiej agresji na Krymie. Wystawa pozwala bliżej przyjrzeć się Mustafie Dżemilewowi jako jednemu z liderów Tatarów Krymskich i aktywnego uczestnika procesu politycznego niepodległej Ukrainy poprzez zdjęcia archiwalne z jego życia.

Wystawa składa się 40-50 zdjęć, ogólnie około 20 tablic A1.

Wstęp wolny.

Wystawa potrwa do 25 września 2015 roku.

Adres: Ukraiński Dom, Warszawa, ul. Zamenhofa 1