Wieczór ukraińskiej piosenki w wykonaniu „Kałyny”

27 czerwca, w Ukraińskim Domu w Warszawie odbył się koncert z okazji pierwszych urodzin chóru Klubu Kobiet Ukraińskich „Kałyna”. Zespół stworzono w ramach projektu Klubu Ukraińskich Kobiet, realizowanego przez Fundację „Nasz Wybór” w ramach programu „Obywatele dla Demokracji”, finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego. 

W ten świąteczny wieczór do Ukraińskiego Domu zawitało bardzo wiele osób, które chciały posłuchać pięknego ukraińskiego śpiewu i melodii. Jak zawsze, występ odbywał się pod profesjonalnym przywództwem dyrygentki chóru Sofii Kołodij i z akompaniamentem wesoło brzmiącego akordeonu Romana Muchy. Piosenki płynęły jedna za drugą, a niektórzy z gości nie mogli usiedzieć na miejscach bez tańca i podśpiewywania.

Szczególnymi gośćmi koncertu były Tetiana Franczenko i Anna Faniuk. Tetiana Franczenko wykonuje ukraińskie ludowe piosenki, jest członkinią zespołu KOLODIA band. Tetiana wykonała takie utwory jak: „Za naszą granicą”, „Nasza Dunia” oraz, wspólnie z Romanem Muchą – „Hucułka Ksenia”. Anna Franiuk – skrzypaczka z zawodu i muzyk z powołania, świetnie wykonała wraz z chórem utwór „Pływe kacza”.  Pieśń, która ma obecnie ważne znaczenie dla każdego Ukraińca, wzruszyła serca obecnych i przypomniała, że żyjemy w trudnym dla kraju czasie, ale należy wspierać się nawzajem i walczyć o lepszy los.

Przeczytano także oficjalne jubileuszowe pozdrowienia dla „Kałyny” od Ambasadora Ukrainy w Polsce Andrija Deszczycy.

Po wykonaniu ostatniej, ulubionej przez wszystkich „Czerwonej ruty”, którą bisowano i po zakończeniu oficjalnego koncertu nikt nie chciał opuszczać Ukraińskiego Domu, w którym panowała rodzinna, ciepła atmosfera.  Wiele osób zostało jeszcze na trochę i wzięło udział w gościnie i wspólnym śpiewaniu.

Pozdrawiamy raz jeszcze nasz cudowny chór „Kałyna”  i życzymy długich lat i płodnej twórczości!

Daryna POPIL

Zdjęcia Karolina Olszewska