„JĄDRO DZIWNOŚCI. NOWA ROSJA”: kolejne spotkanie Klubu Literackiego w Domu Ukraińskim

Zapraszamy na kolejne spotkanie Klub Literacki w Domu Ukraińskim/Літературний Клуб в УД, dotyczące znakomitego reportażu Petera Pomerantseva „JĄDRO DZIWNOŚCI. NOWA ROSJA”.

Czas: 8 lutego (18.30 – 20.00)
Miejsce: Ukraiński Dom w Warszawie (ul. Zamenhofa 1)

W kraju, który obejmuje dziewięć stref czasowych i zajmuje jedną szóstą powierzchni lądów, gdzie odcięte od świata wioski, w których ludzie wciąż czerpią wodę z drewnianych studni, współistnieją z mieniącymi się błękitnym szkłem i stalą wieżowcami nowej Moskwy, jedyną spajającą siłę stanowi telewizja. To ona jest najważniejszym narzędziem nowego typu autorytaryzmu, dużo subtelniejszego niż jego dwudziestowieczne odmiany. Bo w nowej Rosji nawet dyktatura to reality show.

Peter Pomerantsev, jeden z najbłyskotliwszych obserwatorów putinowskiej Rosji, opisuje obsesję tego kraju na punkcie iluzji i przepychu, ale też jego niebezpieczne, pozbawione moralności jądro, które kryje się pod powierzchnią. Reportaż Pomerantseva to wciągająca i niepokojąca relacja z ponurej postsowieckiej Rosji. Chwilami przerażająca, ale równocześnie przekonująca, ta książka odsłania rzeczywistość ukrytą pod dziwaczną fasadą młodzieńczego, żywotnego i pełnego blasku kraju.