Pokaz filmu „Malewicz. Urodzony na Ukrainie” w Warszawie

29 marca w Ukraińskim Domu W Warszawie odbędzie się długo oczekiwana premiera pełnometrażowego filmu dokumentalnego „Malewicz”.

Film jest poświęcony Kazimierzowi Malewiczowi w 140. rocznicę urodzin. Zdaniem wielu ekspertów był to jeden z dziesięciu najważniejszych artystów, których prace z początku XX wieku wpłynęły na rozwój sztuki przed 100 laty.

Film reżysera Wołodymyra Lutskiego skupia uwagę widza na ukraińskiej części jego działalności artystycznej, jeszcze mało zbadanej. Głównym celem twórców było odkrycie i pokazanie ukraińskich korzeni artysty. Co interesujące, podczas nagrywania filmu dokonano kilku odkryć — np. zostało ustalone miejsce urodzenia Malewicza w Kijowie.

W Los Angeles, w Getty Center, dokąd przyjechała pisarka, historyczka i badaczka twórczości Malewicza Tatiana Filevska zostały pokazane kolorowe oryginalne skrypty storyboardy, które artysta planował sfilmować ze swoim kolegą, awangardowym reżyserem Hansem Richterem. W ostatnich latach próbowano nakręcić na podstawie tych materiałów film, ale nie są one jeszcze wystarczająco zbadane. Prezentowany film jest pierwszą próbą zaznajomienia publiczności z tym elementem twórczości Malewicza, jak też jest próbą realizacji pomysłu artysty, ale już z wykorzystaniem technologii komputerowej.

Przy filmie pracowało wielu ekspertów z Ukrainy, Holandii, Francji, Polski, Białorusi i każdy z nich opowiada o fragmencie życia artysty.

„Malewicz” powstał jako wspólna produkcja ukraińskiej firmy FRESH PRODUCTION GROUP (producenci Oleg Shcherbina, Julia Chernyavska, Eugene i Olga Zakharovy) i włoskiej firmy Pilgrim Film (producenci Andrea Magnani, Gianpaolo Smiralya Stefano Basso i Kiara Barbeau). Całość została sfinansowana przez ДержКіно України i Ministerstwo Kultury Włoch.

Wydarzenie na facebook

CO: Pełnometrazowy film dokumentalny „Malewicz” (w języku ukraińskim z napisami w języku angielskim)
GDZIE: Ukraiński Dom W Warszawie, Warszawa, ul. Zamenhofa, 1
KIEDY: 29.03.2019 r., godz. 18.00

Wstęp bezpłatny.

Ukraiński Dom to organizacja działająca od 2009, prowadzona przez imigrantów z Ukrainy i Polaków. Specjalizujemy się we wsparciu informacyjnym imigrantów, przeciwdziałaniu wykluczeniu i dyskryminacji, prowadzimy także szereg działań skierowanych na integrację imigrantów z polskim społeczeństwem. Od 24 lutego 2022 prowadzimy na szeroką skalę kompleksowe wsparcia dla osób uciekających przed wojną: ogólnopolską infolinię, punkt konsultacyjny, wsparcie mieszkaniowe, doradztwo zawodowe, pomoc w wejściu na rynek pracy i inne.

Federacja Mazowia to największa w województwie mazowieckim regionalna federacja organizacji pozarządowych. Działa od 20 lat na terenie jako dobrowolne porozumieniem ponad 75 różnorodnych NGO-sów. Misją Federacji jest wspieranie rozwoju III sektora w naszym województwie. Wierzymy, że wpływa to na rozwój całego regionu i buduje dojrzałe społeczeństwo obywatelskie. Działania Federacji są w pierwszej kolejności skierowane do organizacji członkowskich. Celem Federacji jest wspomaganie mazowieckich organizacji pozarządowych w rozwoju i skutecznym działaniu na rzecz lokalnych społeczności.

Kontakt:
[email protected]
tel.kontaktowy: 514 511 086