COALITION OF MINORITY AND MIGRANT ORGANIZATIONS
Prowadzisz organizację zajmującą się problemami migrantów i migrantek? Jesteś liderką lub liderem nieformalnej grupy reprezentującej mniejszość etniczną lub narodową? Prowadzisz lub pracujesz w lokalnej świetlicy, domu kultury, poradni lub innej instytucji? A może myślisz o założeniu NGO?
KOMM to przestrzeń, w której uzyskasz wsparcie dla swoich działań!
Pozarządowe organizacje mniejszościowe i migranckie są istotnym elementem społeczeństwa obywatelskiego w Polsce. Podstawowe różnice między organizacjami tworzącymi ten krajobraz dotyczą ich profilu i zasięgu: inne są potrzeby i uwarunkowania prawne przedstawicieli mniejszości narodowych i etnicznych, inne zaś migrantów i migrantek. Koalicja Organizacji Mniejszościowych i Migranckich (KOMM) powstała w celu połączenia potencjału tych środowisk. Jesteśmy przekonane i przekonani, że istniejące różnice w priorytetach, zasobach i potrzebach różnych organizacji i grup nieformalnych nie muszą być przeszkodą we współpracy. Dzięki diagnozie potrzeb, mentoringowi i poprawie komunikacji chcemy stworzyć platformę do wspólnych działań.
Dwuletni projekt KOMM realizujemy w szerokim partnerstwie organizacji z Polski, wspólnie z Fundacją Kalejdoskop Kultur z Wrocławia, Fundacją Zustricz z Krakowa oraz przemyskim oddziałem Związku Ukraińców w Polsce. Działania w ramach projektu będziemy realizowali w 4 regionach, w których zlokalizowane są organizacje mniejszościowe i migranckie, tj. w województwach dolnośląskim, małopolskim, mazowieckim i podkarpackim.
● Zostaw zgłoszenie poprzez formularz Oferuję mieszkanie lub telefonicznie pod numerem infolinii Ukraińskiego Domu: +48 727 805 764.
● Następnie dopasujemy je do zgłoszenia osób potrzebujących kwaterunku pod względem ich potrzeb, liczby miejsc i lokalizacji, które proponujesz.
● Gdy to się uda, zadzwonimy do Ciebie, żeby upewnić się, czy oferta jest aktualna i przedstawić Ci podstawowe informacje o osobach uchodźczych, które chcielibyśmy do Ciebie skierować. Telefonu od nas można się spodziewać od poniedziałku do soboty od godz. 9 do 19.
● Jeśli się zgodzisz, prześlemy Wam do siebie nawzajem dane kontaktowe, żebyście samodzielnie ustalili dalsze szczegóły związane z zakwaterowaniem.
*Nie możesz obecnie nikogo zakwaterować? Nie szkodzi! Zapytamy Cię o termin, kiedy ponownie możemy się odezwać, żeby sprawdzić, czy taka możliwość się pojawiła.
Projekt KOMM to zróżnicowana oferta działań rozpisanych na kilka etapów, w których organizacje mogą uczestniczyć w zależności od swoich potrzeb. Osoby zainteresowane udziałem w projekcie mogą wziąć udział w kursie animatorów mniejszości i migrantów skierowanym do początkujących liderów, skorzystać z mentoringu dla organizacji i grup nieformalnych, zrealizować swój pomysł w ramach inkubatora inicjatyw migrancko-mniejszościowych, wziąć udział w Forum Partnerstwa i Integracji lub otrzymać wsparcie promocyjne w postaci oryginalnego portretu filmowego swojej inicjatywy.
- Diagnoza sytuacji organizacji mniejszościowych i migranckich (marzec-październik 2021)
W ramach diagnozy chcemy poznać bieżącą sytuację organizacji i liderów w poszczególnych województwach , a także zidentyfikować bariery, z którymi zmagają się w swojej działalności oraz potrzeby i pomysły na dalszy rozwój. Diagnoza w postaci raportu zostanie przedstawiona w poszczególnych województwach oraz samorządach objętych działaniem.
- Strategiczne spotkania sieciujące (marzec 2021 – marzec 2022)
Chcemy, by projekt KOMM dał początek wspólnym działaniom w ramach nieformalnej koalicji, która wskazywać sposoby aktywizacji mniejszości narodowych i migrantów i której głos będzie istotnym punktem odniesienia w debacie publicznej. W trakcie projektu zorganizujemy spotkania sieciujące organizacji z poszczeólnych regionów wsparcia oraz dla NGO, instytucji i grup nieformalnych zajmujących się wsparciem migrantów i migrantek.
- Kurs animatorów mniejszości i migrantów (kwiecień – październik 2021)
W ramach projektu zorganizowany zostanie kurs dla początkujących liderów i liderek ze środowisk migranckich i mniejszościowych (15 osób, 5 dni szkoleniowych). Organizacją kursu i rekrutacją zajmuje się Związek Ukraińców w Polsce – Oddział w Przemyślu. Program kursu uwzględnia specyfikę działalności w środowisku wielokulturowym oraz zagadnienia z obszaru edukacji antydyskryminacyjnej, teorii procesów grupowych, mediacji, animacji lokalnych środowisk czy organizacji wydarzeń. Kurs prowadzony będzie interaktywną metodą warsztatową (w razie konieczności online) przez absolwentów Szkoły Liderów PAFW, animatorów, edukatorów i działaczy społecznych z doświadczeniem pracy w środowisku wielokulturowym.
- Mentoring liderów formalnych i nieformalnych (styczeń – sierpień 2022)
Mentoringiem zostanie objętych 12 organizacji. Będzie on prowadzony w oparciu o indywidualną diagnozę, w formie wyboru zadań rozwojowych i wsparcia w ich realizacji. Organizacją i rekrutacją zajmuje się Fundacja Zustricz.
- Inkubator Inicjatyw Migrancko-Mniejszościowych
Inkubator służy wsparciu nowych członków koalicji, czyli nieformalnych grup, lokalnych liderów lub organizacji w zdobyciu praktycznych kompetencji (rejestracja organizacji, stworzenie strony www, współorganizacja wydarzeń). Rekrutacja do udziału w Inkubatorze zostanie zorganizowana przez partnerów projektu dla lokalnych inicjatyw z każdego z regionów. Realizację tego działania koordynuje Fundacja Nasz Wybór.
Pierwszy inkubator
Rekrutacja : Ogłoszenie naboru – 13 września 2021,
Szkolenie dla liderów: 2 dni szkoleniowe w terminie – 11-17 października 2021 (2-dniowe szkolenia online),
Napisanie wniosków przez uczestników: 18-25 października 2021,
Odbiór najlepszych wniosków i ogłoszenie wyników: 2 listopada 2021,
Konsultacje i wsparcie eksperckie: listopad 2021-styczeń 2022,
Współrealizacja działań: listopad 2021-styczeń 2022.
Drugi inkubator
Rekrutacja : Ogłoszenie naboru – 21 lutego 2022,
Szkolenie dla liderów: 2 dni szkoleniowe w terminie – 14-21 marca 2022 (2-dniowe szkolenia online),
Napisanie wniosków przez uczestników 21-28 marca 2022,
Odbiór najlepszych wniosków i ogłoszenie wyników: 4 kwietnia 2022,
Konsultacje i wsparcie eksperckie: kwiecień-czerwiec 2022
Współrealizacja działań: kwiecień-czerwiec 2022
- Filmowe portrety organizacji (do 2022)
W ramach działania powstanie 12 filmów portretujących zespół i środowisko działania dwunastu różnych organizacji lub grup nieformalnych. Filmy będą wykorzystywane w promocji inicjatyw mniejszościowych i migranckich.
- Forum Partnerstwa i Integracji (2022)
Celem Forum będzie podsumowanie pracy w projekcie, umocnienie nawiązanych kontaktów i relacji oraz stworzenie platformy służącej dalszej współpracy organizacji. Jego efektem będzie wypracowanie rekomendacji do dalszych działań koalicji na okres 3 lat od zakończenia projektu. Forum skierowane jest do działaczy i animatorów organizacji mniejszościowych i migranckich. Zaproszeni zostaną przedstawiciele wszystkich organizacji biorących udział w działaniach koalicji. Wydarzenie odbędzie się w Domu Ukraińskim w Przemyślu, a jego organizację koordynuje Związek Ukraińców w Polsce.
Fundacja Kalejdoskop Kultur
ul. Ruska 46 a
50-079 Wrocław
kalejdoskopkultur.pl
Związek Ukraińców w Polsce
Oddział w Przemyślu
ul. Kościuszki 5
37-700 Przemyśl
Fundacja Zustricz
ul. Norymberska 10A/26
30-376 Kraków
zustricz.pl
Fundacja Nasz Wybór
00-153 Warszawa
ul. Zamenhofa 1
naszwybor.org.pl
Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG