Zaoferuj mieszkanie/nocleg

Wojna wciąż trwa!

Udostępnij nieodpłatnie mieszkanie/nocleg!

Tygodniowo zgłasza się do nas nadal blisko 1000 osób uchodźczych z Ukrainy, potrzebujących domu. Twoja pomoc jest wciąż bardzo potrzebna.

Wypełnij formularz i podziel się domem!

Jak to działa?

Krok 1.
Zostaw zgłoszenie poprzez formularz Oferuję mieszkanie lub telefonicznie pod numerem infolinii Ukraińskiego Domu:
+48 727 805 764.
Krok 2.
Następnie dopasujemy je do zgłoszenia osób potrzebujących kwaterunku pod względem ich potrzeb, liczby miejsc i lokalizacji, które proponujesz.
Krok 3.
Gdy to się uda, zadzwonimy do Ciebie, żeby upewnić się, czy oferta jest aktualna i przedstawić Ci podstawowe informacje o osobach uchodźczych, które chcielibyśmy do Ciebie skierować. Telefonu od nas można się spodziewać od poniedziałku do soboty od godz. 9 do 19.
Krok 4.
Jeśli się zgodzisz, prześlemy Wam do siebie nawzajem dane kontaktowe, żebyście samodzielnie ustalili dalsze szczegóły związane z zakwaterowaniem.

*Nie możesz obecnie nikogo zakwaterować? Nie szkodzi! Zapytamy Cię o termin, kiedy ponownie możemy się odezwać, żeby sprawdzić, czy taka możliwość się pojawiła.

O czym warto pamiętać?

Kilka wskazówek dla tych, którzy chcą gościć u siebie osoby uchodźcze z Ukrainy.

Sprawdzaj telefon!

Skontaktujemy się z Tobą telefonicznie, gdy już dopasujemy do Twojej oferty zgłoszenie osób uchodźczych. Po akceptacji i umówieniu obu stron prześlemy Wam do siebie nawzajem dane kontaktowe. Sprawdzaj telefon częściej dzień – dwa  przed umówionym terminem zakwaterowania i w tym dniu. Osoby, które się do Ciebie kierują, mogą mieć problem ze znalezieniem adresu czy dodatkowe pytania.

Podejmij kontakt!

Gdy uzgodnimy z Tobą zakwaterowanie konkretnych osób/osoby, otrzymasz od nas sms z kontaktem telefonicznym.

Umów się bezpośrednio w sprawie kwaterunku.

Odezwij się do osoby, którą zapraszasz, a jeśli nie odbiera, wyślij do niej sms.

Musisz odwołać nocleg? Poinformuj!

Koniecznie poinformuj o tym osobę, którą zaprosiłeś. Jeśli nie możesz się dodzwonić, napisz do niej sms. Jeśli odwołujesz kwaterunek w dzień spotkania, spróbuj pomóc! Poszukaj alternatywnego noclegu na najbliższą noc dla umówionej już z Tobą osoby/osób. Pamiętaj, że osoby uchodźcze uciekające przed wojną mają często ograniczone środki finansowe czy kontakty w Polsce. Poinformuj także nasz zespół o sytuacji, oddzwaniając na numer, z którego się kontaktowaliśmy lub na infolinię Ukraińskiego Domu: +48 727 805 764, żebyśmy mogli jak najszybciej pomóc.

Porozmawiaj o ważnych kwestiach organizacyjnych!

Na początku omów najważniejsze kwestie z osobami, które przyjmujesz: na jak długo mogą liczyć na zakwaterowanie; czy mogą przyjmować gości w domu; jak chcecie podzielić się obowiązkami, aby zadbać o wspólną przestrzeń. Zapytaj również swoich gości, jakie mają potrzeby i oczekiwania. Pomoże Wam to uniknąć nieporozumień i zadbać o otwartą komunikację.

Doświadczenie wojny

Pamiętaj, że możesz mieć do czynienia z osobami w kryzysie, które doświadczyły traumy. Postaraj się dla nich stworzyć bezpieczną przestrzeń, pomóż im poszukać wsparcia. Obecnie działa wiele instytucji, które świadczą pomoc psychologiczną dla uchodźców, łatwo je znaleźć w Twoim mieście przez Internet.

Najczęstsze pytania

Czy bezpłatny kwaterunek w ramach solidarnościowego udostępnienia mieszkania oznacza, że nie można ubiegać się o dofinansowanie 40 zł za osobę uchodźczą z Ukrainy za dobę z noclegiem i wyżywieniem?
Nie, nie oznacza. Bezpłatny solidarnościowy kwaterunek to model, w którym osoby udostępniające miejsce nie oczekują zapłaty od osób uchodźczych, jak miałoby to miejsce w przypadku komercyjnego wynajmu mieszkania. Nie stoi to jednak w sprzeczności z programem dopłat rządowych (lub innych instytucji) w wysokości 40 zł za dobę dla osób udostępniających nocleg i wyżywienie uchodźczyniom i uchodźcom. Ukraiński Dom ułatwia połączenie obu stron, ale nie reprezentuje w tym przypadku w kwestiach urzędowych żadnej z nich.
Czy Ukraiński Dom wysyła skany, zdjęcia lub numery dokumentów/numery PESEL osób uchodźczych, które kwaterujemy lub osób udostępniających kwaterunek?
Nie gromadzimy i nie udostępniamy takich danych osobowych zarówno uchodźczyń/uchodźców poszukujących kwaterunku, jak i osób go udostępniających. Nasza rola polega na połączeniu obu stron, które w sprawie szczegółów umawiają się bezpośrednio.
Czy Ukraiński Dom w Warszawie pomaga znaleźć kwaterunek tylko w Warszawie i okolicach?
Nie. Chociaż rzeczywiście najwięcej chętnych poszukuje kwaterunku w tej lokalizacji, niestety najbardziej brakuje ofert z Warszawy i okolic. Oznacza to, że przyjmujemy oferty z różnych części Polski.
Jak szybko należy się spodziewać kontaktu z Ukraińskiego Domu po wypełnieniu formularza Oferuję mieszkanie?
W tym przypadku trudno podać określone zakresy czasowe. Wszystko zależy od tego, jak szybko dopasujemy osoby uchodźcze, których formularz „Potrzebuję mieszkania” pasuje do liczby proponowanych przez Ciebie miejsc oraz lokalizacji.
Wypełniłeś/wypełniłaś formularz Oferuję mieszkanie, ale obawiasz się, że zadzwonimy w momencie, kiedy akurat nie będziesz mógł/mogła nikogo przyjąć?
Nie martw się, gdy zadzwonimy, zapytamy Cię, czy Twoja oferta udostępnienia bezpłatnego kwaterunku dla osób uchodźczych z Ukrainy jest aktualna. Jeśli nie, upewnimy się, kiedy możemy się skontaktować ponownie i oddzwonimy wskazanego dnia albo w innym bliskim terminie.
Czy mogę zaproponować wymianę, polegającą na kwaterunku w zamian za pracę?
Nie, jeśli oznacza to regularną pracę bez wynagrodzenia. Nie dotyczy to oczywiście wspólnych obowiązków domowych, którymi dzielą się wszyscy domownicy.

Wypełnij formularz i udostępnij mieszkanie!

Kontakt z nami

Godziny pracy działu kwaterunku:
poniedziałek – sobota 09:00–19:00

Wypełnij formularz Oferuję mieszkanie lub zadzwoń na infolinię Ukraińskiego Domu: +48 727 805 764 i wybierz opcję Mieszkania (pod tym numerem uzyskasz także pomoc w wypełnieniu formularza). W sytuacji, gdy chcesz zgłosić propozycję większej pomocy w zakresie kwaterunku, niż uwzględnia to formularz, napisz na adres: [email protected]

Dziękujemy za Twoją pomoc!